Faydalı Bilgiler

Mahlep Faydaları

Anavatanı Asya, Avrupa ve hatta Afrika’ya kadar uzanan mahlep ağacıülkemizde de doğal yetişme alanı bulmuş şifalı bir bitkidir. Özellikle Tokat, Amasya, Çorum illerinde kendiliğinden yetişen bu ağacın hem meyveleri, hem tozu, hem çekirdekleri şifa dağıtmaktadır. Öyle ki kabukları içerdiği kumarin maddesi sayesinde dağıtmış olduğu hoş kokusu ile pipo yapımında kullanılırmış.

Çekirdeklerinden elde edilen mahlep unu özellikle pastane sektöründe yaygın olarak kullanılır ve poğaçaların ve çöreklerin yaymış olduğu hoş koku da buradan gelmektedir.

Mahlep tohumları boya sanayinde, vernik imalatında kullanılmaktadır. Mevsiminde kurutulan meyveleri uygun saklama koşulları altında saklanarak istenilen zamanda tüketilebilir. Özellikle diyabet hastaları için faydalı olduğu bilinmektedir.Meyve tohumlarında bulunan salisilik asit (aspirinin hammaddesi) ağrı kesici ve antibiyotik üretiminde kullanılmaktadır.

Bunların yanı sıra şarabı da oldukça bilindik bir içkidir ve ülkemizde de üretilmektedir. Ağacının dayanıklı bir yapıya sahip olması mobilya ve oymacılık alanlarında da kullanımını sağlamıştır. Ayrıca Anadolu’da yetiştiği yerlerde ağacına vişne ve kiraz aşılanmaktadır.

Mahlep Faydaları Nelerdir?

Gülgiller ailesinden olan bitkinin meyveleri özellikle şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Meyvelerinin kullanımı kan şekerini düşürmektedir.

Antiseptiktir. Baş ağrısı ve diş ağrılarına karşı kullanılabilir. Ağrıyı dindirir. Yine böbrek sancıları ve karın ağrılarına karşı da faydalıdır.